دنج پاتوق


آشنایی با جنگنده سبک آموزشی یاک- 130 روسی (+ مشخصات)

آشنایی با جنگنده سبک آموزشی یاک- ۱۳۰ روسی

جنگنده آموزشی یاک – ۱۳۰  Yak-130 ساخت واحد یاکوفلف که یک جنگنده آموزشی دو نفره با ظاهری نه‌ چندان با شکوه است . البته با ظاهر نه چندان مطلوب یاکوولف یاک- ۱۳۰ یک هواپیمای نیرومند محسوب میشود.

 

هواپیمای جنگنده‌  یاک- ۱۳۰ – Yak-130 علاوه بر نقش آموزشی میتوانند ماموریت‌هاي‌ رزمی منحصر به فردی نیز انجام دهند.

 

به گزارش دنج پاتوق جنگنده Yak-130 در صورتی که کاملا مسلح و پر از سوخت باشد به وزن ۲۲ هزار و ۷۰۰ پوند میرسد. این کمی بیشتر از نصف وزن یک هواپیمای کاملا مسلح شده F-16 است.

 

یاکوولف یاک- ۱۳۰ که در سیستم نام گذاری ناتو Mitten خوانده می شود، نوعی جت پیشرفته آموزشی و جنگنده اي سبک است که دو صندلی داشته ودر دسته جت هاي‌ مافوق صوت طبقه بندی خواهد شد.

آشنایی با جنگنده سبک آموزشی یاک- 130 روسی (+ مشخصات)

جنگنده سبک آموزشی یاک- ۱۳۰ روسی

 

سازمان‌هاي‌ اطلاعاتی غربی عنوان Mitten «نوعی دستکش» را روی ان گذاشته‌اند اما این جنگنده در حال نشان دادن هرچه بیشتر قابلیت‌هاي‌ خود بعنوان یک جنگنده چندمنظوره منحصر به فرد است.

 

سایت دنج پاتوق : جنگنده Yak-130 هم چون تعداد زیادی از پروژه نظامی شوروی سابق قبل از آنکه شاهد سوار شدن اولین خلبان در ان باشیم فرایندی طولانی را طی کرد اما در حال حاضر این جنگنده در مدارس آموزش پرواز پیشرفته نیروی هوایی روسیه استفاده میشود.

 

یاک- ۱۳۰ توسط شرکت روسی سازنده هواگرد “یاکوولف” طراحی و ساخته شده است و ان را بعنوان یک هواپیمای تهاجمی سبک ودر عین حال بسیار نیرومند می شناسند.

 

آشنایی با جنگنده سبک آموزشی یاک- 130 روسی (+ مشخصات)

جنگنده یاک- ۱۳۰ روسی

 

توسعه این هواپیما درسال ۱۹۹۱ شروع شد و اولین پرواز آزمایشی ان نیز مربوط به تاریخ ۲۵ آوریل سال ۱۹۹۶ است.

 

درسال ۲۰۰۹؛ یاک- ۱۳۰ برنده مناقصه دولت برای هواپیماهای آموزشی شد و به دنبال ان توانست خدمت نظامی خودرا در نیروی هوایی روسیه آغاز کند.

 

در قالب جتی پیشرفته و همچنین آموزشی، یاک- ۱۳۰ مجموعه اي از خصوصیات جنگنده هاي‌ نسل چهارم و نسل پنجم مانند سوخو- ۵۷ را در خود جای داده است. جت نام برده قادر به مشارکت در عملیات هاي‌ شناسایی نیز بوده و میتواند به اندازه ۳؛۰۰۰ کیلو گرم بار جنگی حمل کند.

 

آشنایی با جنگنده سبک آموزشی یاک- 130 روسی (+ مشخصات)

جنگنده آموزشی یاک- ۱۳۰ روسی

 

طراحی و توسعه جنگنده یاک- ۱۳۰

در اوایل دهه ۱۹۹۰؛ یاک- ۱۳۰ به دنبال تقاضای دولت شوروی از صنایع نظامی کشور و با هدف حذف جت هاي‌ آموزشی آئرو L-29 دلفین و آئرو L-39 آلباتروس ساخت جمهوری چک، توسعه یافت.

 

البته ۵ دفتر طراحی مختلف برای انعقاد این قرارداد با دولت شوروی دست به عمل شدند که در نهایت یاکوولف موفق به اجرای پروژه شد. در ادامه نیروی هوایی روسیه تعداد تخمینی هواپیماهای مورد نیاز را ۱؛۰۰۰ فروند گزارش کرد.

 

 

در ابتدا توسعه هواپیمای مورد نظر با نام یاک- UTS درسال ۱۹۹۱ آغاز و طراحی اولیه ان در سپتامبر سال ۱۹۹۳ تکمیل شد. در همین سال کمپانی یاکوولف با شرکت ایتالیایی Aermacchi قرارداد همکاری امضا کرد و پس از ان یاک- UTS به یاک/ AEM- 130 تغییر نام یافت.

آشنایی با جنگنده سبک آموزشی یاک- 130 روسی (+ مشخصات)

مانور جنگنده یاک- ۱۳۰ روسی

 

لازم به ذکر است که درسال ۲۰۰۰؛ اولویت هاي‌ متفاوت دو شرکت منجر به توقف همکاری انها شد و هر کدام بطور مستقل توسعه هواپیما را ادامه دادند. نسخه ایتالیایی تحت عنوان M-346 شناخته می شود.

 

یاکوولف نیز ۷۷ میلیون دلار برای اسناد فنی هواپیما دریافت کرد. در نهایت یاکوولف مسئول فروش هواپیما به کشورهایی نظیر هند، اسلواکی و الجزایر شد. این در حالی بود که کشور های ناتو به Aermacchi اختصاص یافت.

 

به گزارش دنج پاتوق درسال ۲۰۰۲ دو نمونه یاک- ۱۳۰ و MiG-AT توسط نیروی هوایی روسیه بعنوان جت هاي‌ آموزشی جدید انتخاب شدند. اما بنظر می‌رسید که یاک- ۱۳۰ توانایی بیشتری برای ایفای این نقش درکنار کاربری تهاجمی خود داشته باشد.

 

بدین ترتیب در دهم آوریل سال ۲۰۰۲ اعلام شد که یاک- ۱۳۰ برنده رقابت مناقصه برای استفاده بعنوان هواپیمای آموزشی پایه و پیشرفته نیروی هوایی روسیه است.

 

آشنایی با جنگنده سبک آموزشی یاک- 130 روسی (+ مشخصات)

پس از ان نیروی هوایی ۱۰ فروند یاک- ۱۳۰ سفارش داد که هزینه کلی تحقیقات، توسعه، ساخت، آزمایش و تولید ۴ نمونه آزمایشی از ان ۲۰۰ میلیون دلار برآورد شد.

 

۸۴ درصد از این هزینه توسط یاکوولف و مابقی ان به وسیله دولت روسیه تامین شد. با این وجود گزارش شد که بیش از ۵۰۰ میلیون دلار تا اوایل سال ۱۹۹۶ سرمایه گذاری شده است.

 

همانگونه که پیش تر نیز اشاره شد، این هواپیما قابلیت مشارکت در ماموریت هاي‌ شناسایی و همچنین حملات سبک را در اختیار دارد. ظرفیت حمل بار تا ۳؛۰۰۰ کیلو گرم نیز مربوط به تسیلحات هدایت شونده، غیر هدایت شونده، تانک هاي‌ سوخت و همچنین تجهیزات الکترونیکی می شود. طی یک فاز آزمایشی که در دسامبر سال ۲۰۰۹ پایان یافت، این هواپیما همراه با تسیلحاتی که مجموعا ۵۰۰ کیلو گرم وزن داشتند ودر خدمت فعال نیروی هوایی روسیه بودند تست شد.

 

حداکثر ظرفیت داخلی سوخت این جت مافوق صوت ۱؛۷۰۰ کیلو گرم بوده و میتواند به دو تانک سوخت خارجی که ظرفیت رابه ۲؛۶۰۰ کیلو گرم ارتقا می دهند، مجهز شود. از جمله مهمترین امکانات یاک- ۱۳۰ می‌توان به موشک هاي‌ هوا به هوا، هوا به سطح، سیستم پرتاب بمب، تسلیحات مختلف و سیستم دفاعی حین پرواز اشاره کرد.

آشنایی با جنگنده سبک آموزشی یاک- 130 روسی (+ مشخصات)

انواع جنگنده یاک ۱۳۰ :

Yakovlev Yak-130: نسخه آموزشی پایه دو صندلی

Yakovlev Yak-131: هواپیمای تهاجمی سبک که بعنوان جایگزینی برای Su-25 معرفی شد. این نمونه مجهز به سیستم هاي‌ راداری مختلف و همچنین توپ خودکار ۳۰ میلی متری  GSh-301  است.

Yakovlev Yak-133: این پروژه از هواپیماهای تهاجمی سبک در اوایل سال ۱۹۹۰ متوقف شد.

Yak-133IB: نسخه شکاری- بمب افکن از پروژه اصلی یاک- ۱۳۰ که برای حمله به اهداف زمینی، هوایی و دریایی مورد استفاده قرار گرفت.

Yak-133PP: این مدل پلت فرم طراحی شده برای حضور در نبردهای الکترونیکی به شمار می‌رود.

Yak-133R: یاک- ۱۳۳ آر نسخه تاکتیکی مخصوص عملیات هاي‌ شناسایی است.

Yakovlev Yak-135: این مدل نیز به منظور حمل و نقل و با چهار صندلی طراحی شده است.

از جمله اصلی ترین اپراتورهای انواع مختلف جت یاک- ۱۳۳ میتوان به الجزایر، بنگلادش، بلاروس، میانمار، روسیه و سوریه اشاره کرد.

 

آشنایی با جنگنده سبک آموزشی یاک- 130 روسی (+ مشخصات)

مشخصات یاکوولف یاک- ۱۳۰

– کاربری: جت آموزشی پیشرفته/ جنگنده سبک

– محل تولید: روسیه

– اولین پرواز: ۲۵ آوریل سال ۱۹۹۶

– سال معرفی: ۱۹ فوریه سال ۲۰۱۰

– وضعیت: فعال

– تعداد ساخته شده: ۱۴۰ فروند تا سال ۲۰۱۷

– هزینه ساخت هر فروند: ۱۵ میلیون دلار

– خدمه: ۲

– طول: ۱۱٫۴۹ متر

– پهنای بال: ۹٫۸۴ متر

– ارتفاع: ۴٫۷۶ متر

– مساحت سطح بال: ۲۳٫۵۲ متر مربع

– وزن خالی: ۴؛۶۰۰ کیلو گرم

– وزن بارگیری شده: ۷؛۲۵۰ کیلو گرم

– بیشینه وزن برخاست: ۱۰؛۲۹۰ کیلو گرم

– موتور هواگرد: ۲ موتور توربوفن Progress AI-222-25 

– حداکثر سرعت: ۱؛۰۶۰ کیلومتر بر ساعت

– سرعت کروز: ۸۸۷ کیلومتر بر ساعت

– برد: ۲؛۱۰۰ کیلومتر

– شعاع عملیاتی: ۵۵۵ کیلومتر

– سقف پرواز: ۱۲؛۵۰۰ متر

– بارگیری بال: ۲۷۶٫۴ کیلو گرم بر متر مربع

– نسبت نیرو به وزن: ۰٫۷۰

 

جنگنده‌هاي‌ Yak-130 متعلق به کلاس هواپیماهای مشهور به جنگنده‌هاي‌ آموزشی مقدماتی یا به اصطلاح LIFT هستند که به دانشجویان خلبانی اجازه میدهند که با تکنولوژی‌هاي‌ پیشرفته هنگام سوار شدن به یک جنگنده خط مقدم آشنا باشند.

 

درباره : پاتوق سرگرمی